9 lipca, 2024

Trening na czczo

Trening na czczo ma zarówno przeciwników, jak i wielu wielbicieli. Osoby, które sprzeciwiają się wykonywaniu ćwiczeń na czczo, twierdzą, że jest to za duży wysiłek dla organizmu. Z drugiej strony zwolennicy mówią o osiąganiu lepszych wyników sportowych oraz przyspieszonym odchudzaniu. Dość cieżko ustalić, która ze stron ma więcej racji i czy trening na czczo to dobry pomysł.

Trening na czczo a przyspieszone odchudzanie

Podczas przeprowadzonych dotychczas badań ustalono, że podczas treningów, które wykonujemy na czczo spalamy większą ilość kalorii. Ze zwiększoną siłą zwalczamy zatem tkankę tłuszczową. Należy jednak mieć na uwadze, że spalając tłuszcz jednocześnie pobudzimy katabolizm, czyli rozpad mięśni. Spalimy zatem nie tylko tłuszcz, ale w jakimś stopniu również tkankę mięśniową.

Co zjeść po treningu na czczo?

Jeśli zdecydujemy się na treningi na czczo musimy szczególną uwagę poświęcić temu, co zjemy, gdy trening się zakończy. Ważne, aby zjeść coś w czasie od pół godziny do 60 minut po skończonym treningu. Posiłek powinien zawierać dawkę węglowodanów, która uzupełni zapas glikogenu obecnego w mięśniach. Nie zapominajmy również o białkach oraz cukrach prostych.

Jaki trening będzie najlepszy na czczo?

Najbardziej polecany na czczo jest trening kardio. To właśnie rano organizm wykorzystuje tkanką tłuszczową na wytworzenie niezbędnej nam energii. Poranny bieg z pewnością dobrze nas dotleni i sprawi, że będziemy gotowi do działania. Pza tym trening kardio jest bezpieczniejszy, bo nie jest tak wymagający jak siłowy.

You may have missed